انواع دوره‌های MBA در دنیا

انواع دوره‌های MBA در دنیا

انواع دوره‌های MBA در دنیا

منبع: www.topmba.com
مترجم: مریم حکمت

انواع دوره‌های MBA در دنیا

انواع دوره‌های MBA در دنیا

قبل از شروع به تحصیل در MBA، ضروری است بدانیم چه انواعی از MBA در دنیا وجود دارد تا بهترین نوع ارائه متناسب با شرایط، نیازها و اهداف خودمان را انتخاب کنیم.

MBA تمام وقت (Full-time MBA)

MBA تمام وقت دقیقا این است: یک تا دو سال تحصیلات تکمیلی تمام وقت.

شرکت‌کنندگان در کلاس‌های هفتگی مدرسه کسب و کار حاضر می‌شوند و ۲۴-۱۲ ماه از زندگی‌شان را به تحصیل اختصاص می‌دهند و در پایان مدرک کارشناسی ارشد دریافت می‌کنند. دوره‌های MBA دوساله در شمال آمریکا رایج است. در این دوره‌ها شرکت‌کنندگان تمامی وقت خود را به مطالعه می‌پردازند و اغلب یک دوره زمانی را به کارآموزی می‌پردازند.

دوره‌های MBA یک‌ساله در اروپا رایج است. این دوره‌ها بسیار فشرده و متمرکز هستند و همه چیز در ۱۲ ماه بی‌وقفه تدریس می‌شود. در این دوره هیچ فرصتی برای کارآموزی نیست ولی شرکت‌کنندگان فقط برای ۱ سال دور از محیط کاری هستند. دوره‌های MBA تمام وقت برای شرکت‌کنندگانی با ۱ یا ۲ سال تجربه کاری مناسب است.

MBA فشرده (Accelerated MBA)

صورت و شکلی از دوره‌های ۲ ساله است که شرکت‌کنندگان می‌توانند انتظار یک حجم درسی بالاتر و برنامه کلاسی فشرده‌تر را داشته باشند. همچنین زمان کمتری بین ترم‌ها وجود دارد و تعطیلات تابستانی کوتاه‌تر از معمول است. MBA فشرده معمولاً یک‌سال طول می‌کشد.

MBA از راه دور (Distance learning MBA)

تفاوت کلیدی بین MBA از راه دور و MBA مجازی این است که در دوره MBA از راه دور شرکت‌کنندگان فقط گاهی اوقات باید در مدت زمان تحصیلی‌شان در کلاس شرکت کنند. اما در اکثر مواقع شرکت‌کنندگان در این نوع دوره از طریق ویدئوهای تعاملی، ویدئوهای از قبل ضبط شده، تله کنفرانس و درس‌های آنلاین و آفلاین آموزش می‌بینند. هم‌چنین در بسیاری از MBA های از راه دور شرکت‌کنندگان باید با همکلاسی‌هایشان ملاقات داشته باشند و در کلاس‌هایی که معمولا آخر هفته‌ها برگزار می‌شود، شرکت کنند. همچنین برخی مدارس کسب و کار مزیت‌هایی مثل تکنولوژی هوشمند یا موبایل را نیز به کار می‌گیرند.

MBA آنلاین (Online MBA)

بسیاری از مدارس کسب و کار به نیازهای شرکت کنندگان پاسخ داده‌اند و مدرک MBA آنلاین را ارائه می‌دهند. شرکت‌کنندگان می‌توانند حتی در خانه‌هایشان آموزش ببینند و آن را فوراً در کار هر روزشان به کار برند. به هر حال درس خواندن در MBA آنلاین به سطح بالایی از خودانضباطی و مدیریت زمان نیاز دارد. در آغاز، به نظر نمی‌آید که دوره‌های MBA از راه دور و آنلاین همان قابلیت‌های دوره‌هایی که در دانشگاه برگزار می‌شود را داشته باشد و شرکت‌کنندگان معمولا فرصت مباحثه در کلاس درس و ارتباط با همکلاسی‌ها را از دست می‌دهند. به هر حال بسیاری از شرکت‌کنندگان درحال حاضر شرایطی که برای شرکت در MBA آنلاین نیاز است را درک کرده‌اند و امروز، از آنجا که بهتر است MBA در کلاس درس آموخته شود، مدرک MBA آنلاین فقط در شرایط فشار کاری ارزش دارد.

انواع دوره‌های MBA در دنیا

انواع دوره‌های MBA در دنیا

MBA اجرایی (Executive MBA یا EMBA)

دوره‌های MBA اجرایی برای افراد حرفه‌ای با تجربه کاری که نمی‌توانند زمان طولانی از وقت خود را دور از کسب و کارشان باشند، مناسب است. برنامه EMBA در یک شکل پاره وقت در دوره زمانی ۱۲ تا ۲۴ ماه برگزار می شود و به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهند زمانی که مشغول تحصیل هستند به کسب و کار خود برسند. مدارس کسب و کار به دنبال شرکت‌کنندگانی با تجربه مدیریتی سطح بالا هستند (حداقل ۵ سال، با متوسط ۱۰ سال تجربه کاری کلی) و در نتیجه کاندیدهای EMBA معمولاً بالغ‌تر و پخته‌تر از همتایان تمام‌وقت‌شان هستند.کلاس‌های EMBA بر اساس زمینه‌های متفاوت شغلی و پست سازمانی تشکیل می‌شود.

MBA حرفه‌ای (Professional MBA یا PMBA)

MBA حرفه‌ای شکلی از MBA پاره وقت و EMBA فشرده است که به شرکت‌کنندگان اختیار می‌دهد که مدل‌های تحصیلی آخر هفته یا بعداز ظهر را انتخاب کنند و در ۱۲ ماه فارغ التحصیل شوند. به خاطر این دو نوع مدل تحصیل، شرکت کنندگان همچنین می‌توانند برای آنکه تحصیل‌شان را با شرایط کاری تنظیم کنند، بین کلاس‌ها جا به جا شوند. همچنین برای بعضی شرکت‌کنندگان امکان جابه جا شدن به MBA تمام وقت در بعضی مدارس کسب و کار وجود دارد.

MBA جهانی (Global EMBA یا GEMBA)

MBA جهانی قسمتی از EMBA است که شرکت‌کنندگان آن علاوه بر محیط کلاسی متفاوت، کشورها و فرهنگ‌های متفاوت را در همان زمان تجربه می‌کنند. دوره‌های EMBA جهانی معمولاً برنامه‌های مدارس متفاوت یا پردیس‌های یک دانشگاه را در نقاط مختلف دنیا ترکیب می‌کنند.

دوره‌های MBA جهانی معمولا رقابتی و گران است. شرکت‌کنندگان تنها با حجم کاری رو به رو نیستند بلکه مسافرت نیز در برنامه‌شان وجود دارد. به هر حال توانایی مطالعه در مراکز کسب و کار و مالی متفاوت سراسر دنیا به تجارب GEMBA اضافه می‌کند.

MBA پودمانی (Modular EMBA)

این MBA فشرده است و شرکت‌کنندگان معمولاً در هر چند ماه، ۱ تا ۲ هفته در دوره شرکت می‌کنند. همچنین شرکت‌کنندگان باید زمان طولانی را از کارشان دور باشند ولی بعضی افراد ترجیح می‌دهند که تعطیلات سالانه یا هفتگی را به مطالعه بپردازند و در نتیجه زمان کمتری را به طور کلی از کسب و کار خود دور می‌مانند.

MBA پاره‌وقت (Part-time MBA)

MBA پاره‌وقت همان برنامه درسی تمام وقت ارائه می‌شود اما از آنجا که کلاس‌ها در این دوره آخر هفته یا بعدازظهرها تشکیل می‌شوند، این دوره ۳ سال یا بیشتر طول می‌کشد. در این نوع MBA شرکت‌کنندگان می‌توانند در زمان تحصیل به کسب و کار خود برسند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

All Right Reserved By