آیا دانستن حقوق برای مدیران ضروری است؟

law_books

آیا دانستن حقوق برای مدیران ضروری است؟

آیا دانستن حقوق برای مدیران ضروری است؟

آیا دانستن حقوق برای مدیران ضروری است؟

با توجه به این‌که مدیران مسئولیت‌های حقوقی زیادی را می‌پذیرند، عدم آگاهی از مسائل حقوقی تبعات  بسیار جدی برای آن‌ها دارد. علت تشکیل بسیاری از پرونده‌های حقوقی در دادگاه‌ها بی‌دقتی‌هایی است که گاهی مدیران در انجام مسئولیت‌های خود مرتکب می‌شوند. این مسائل اغلب به این دلیل که مدیران با مباحث حقوقی آشنا نیستند یا سرپیچی از قانون را عرف می‌دانند، ایجاد می‌شود؛ بنابراین دادگاه‌ها شاهد حضور افرادی است که کاملا ناخواسته دچار گرفتاری‌های جدی شده‌اند.

نکته‌ی دیگر این‌که مدیران با برخی حمایت‌های قانونی و حقوقی برای مدیران آشنا نیستند. عدم آگاهی از این حمایت‌ها باعث می‌شود که گاهی از حق خود بگذرند، ‌منافعی را کسب نکنند یا از آن‌ها سوءاستفاده شود. بعضی از مدیران با درک این واقعیت به سراغ قانون رفته و شروع به مطالعه‌ی آن در این مورد می‌کنند. اما واقعیت این است که دنیای حقوق فقط قانون نیست.

وقتی می‌خواهیم با دنیای حقوق آشنا شویم حتما باید کلیاتی درباره‌ی روش حقوقی و  اتفاقاتی که در دنیای حقوق می‌افتد، بدانیم تا بتوانیم بینش حقوقی درستی داشته باشیم. ممکن است متنی در قانون نوشته شده باشد ولی در سایه‌ی قوانین متعارض یا مکملِ دیگری از اساس معنی‌اش تغییر  پیدا کند و در عمل عوض شود. مدیران‌مان ابتدا باید با این مسائل آشنا شوند و  بینش حقوقی درستی از فضای دادگاه، آیین دادرسی و مواردی شبیه به این پیدا کنند تا در ادامه بتوانند نگاه جامعی به قوانینِ موضوعات مختلف داشته باشند.

مسئله‌ی دیگر  این که اگر از ابتدا کار را به‌درستی انجام ندهیم، به‌هنگام بروز مشکل نمی‌توانیم در دفاع از حق خود موفق باشیم. مثلا گاهی مدیران سهل‌انگاری‌ می‌کنند، از مسئولیت‌های‌شان آگاهی کافی ندارند، اطلاعات را به‌درستی مستندسازی نمی‌کنند، در انعقاد قراردادها دقت کافی به خرج نمی‌دهند و در نتیجه باعث بروز گرفتاری‌های زیادی می‌شوند.

مسئله‌ی آخر این که باید زبان حقوق را بفهمیم و بتوانیم با حقوق‌دان‌ها صحبت کنیم. مثلا هنگام خرید ملک یا اقامه‌ی دعوی به دادگاه با حقوق‌دان مشورت می‌کنیم ولی به دلیل نداشتن فضای فکری مشترک نمی‌توانیم مشورت مناسبی بگیریم. طبیعی است که مدیر قصد ندارد حقوق‌دان یا وکیل شود، ولی عدم رعایت برخی مسائل ممکن است در آینده گرفتاری‌هایی جدی ایجاد کند؛ مثلاً خرید درست ملک از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که بخش بزرگی از جریان مالی بسیاری از شرکت‌ها را ملک تشکیل می‌دهد.

اهمیت حساسیت به مسئولیت حقوقی، نیازمان را به مشورت با وکیل زیاد می‌کند. بنابراین مسئله‌ی سوم که ضرورت آموزش‌های حقوقی را برای مدیران مشخص می‌کند بحث زبان مشترک با حقوق‌دان‌هاست.

 پس می‌توان ضرورت یادگیری حقوق برای مدیران را در سه حوزه خلاصه کرد: کسب بینش حقوقی (آشنایی با روح حاکم بر حقوق)،‌ بهداشت حقوق (تلاش برای مدیریت مساله‌ی حقوقی از بدو امر و اتخاذ کارآمدترین روش به هنگام طرح دعوی) و زبان مشترک (ایجاد زبان مشترک با جامعه حقوقی برای مفاهمه‌ی بهتر با مدیران).

مطالب مرتبط:

اطلاعات بيشتر در مورد دوره عالى حقوق براى مديران

کدام مناسب­‌تر است؟ MBA یا DBA

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

All Right Reserved By