رد پای حقوق در دنیای مدیریت (بخش ۱)

law-2

رد پای حقوق در دنیای مدیریت

بخش اول: بینش حقوقی

در دنیای امروز و با توجه به گستردگی روابط اجتماعی، عمده فعالیت‌های تجاری و بازرگانی شرکت‌ها از طریق انعقاد قرارداد صورت می‌گیرد و داشتن درکی از منطق حاکم بر نحوه‌ی انعقاد قراردادها اهمیت به‌سزایی دارد.

تجربه‌ی سال‌ها فعالیت در تجارت امروز نشان داده است که بسیاری از تجار به هنگام بروز مسئله‌ی حقوقی ترجیح می‌دهند از پول و سرمایه‌ی خود بگذرند و یا با توجه به این‌که در پیگیری دعوای خود ارزش اقتصادی چندانی نمی‌بینند از آن صرف‌نظر ‌کنند. این در حالی است که توجه و دقت کافی در جلسه‌ی مذاکره و پس از آن انعقاد قرارداد به راحتی می‌تواند از ایجاد چنین مسائلی جلوگیری کند و منجر به حفظ میلیاردها تومان برای سازمان و یا شرکت مربوطه شود. 

حقوق صرفا دنیای نوشته‌ها نیست. اشتباه بزرگی کرده‌ایم اگر فکر کنیم می‌توانیم کتابخانه‌ای از قوانین برای خود تهیه کنیم و با تورق آن مشکلات حقوقی خود و تجارت و کسب‌و‌کار خود را حل کنیم. حقوق نیز مانند هر علم دیگری ابزار مخصوص و قواعد و اصول مختص به خود را دارد. نگاهی جزئی به قوانین و مقررات بدون در نظر گرفتن سایر قوانین ما را دچار مشکلات زیادی می‌کند؛ چرا که راه درست این است که با نگاهی جامع، حقوق و قواعد آن را درک کنیم. شایسته است اسم این نگاه جامع را در درک دنیای حقوق «کسب بینش حقوقی» بگذاریم.

رد پای حقوق در دنیای مدیریت (بخش 1)

رد پای حقوق در دنیای مدیریت (بخش ۱)

در بسیاری از موارد، قوانین تصویب شده از سوی مجلس با اشکال جدی رو به ‌رو نیست. اما چرا هنوز مسئله‌ی حقوقی پابرجاست؟ دلیل‌اش این است که باید بین حقوق و ضمانت اجرای حقوقی، مرزی ایجاد کنیم. مثلا وقتی قانونی از سوی مجلس ایجاد می‌شود قوه‌ی مجریه و در اصطلاح دولت وظیفه دارد تا برای اجرایی شدن آن مبادرت به وضع آیین‌نامه کند. اما این یک تکلیف قانونی برای دولت است که ضمانت اجرای قانونیِ ویژه‌ای ندارد و در عمل باعث شده تا بسیاری از قوانین آن‌طور که باید اجرایی نشوند. ممکن است برای وصول طلب خود به مشکلی برخورده باشید و تصمیم بگیرید از طریق مراجع قانونی مشکل خود را حل کنید اما در عمل می‌بینید که نظام قضایی و هنجارهای حاکم بر آن و یا مدت زمانی که صرف رسیدگی به پرونده‌اتان می شود دور از انتظار شماست. حداقل کمکی که بینش حقوقی می‌تواند به ما بکند این است که بتوانیم در خصوص ارجاع و یا عدم‌ارجاع دعوای خود به مراجع قضایی تصمیم‌گیری صحیحی انجام دهیم. گاهی با اتخاذ تصمیمی در خصوص صلح در دعوا و یا ارجاع امر به داوری می‌توانیم ضمن ذخیره‌ی زمان برای خود و سازمان‌مان، از به هدر رفتن مبالغ زیادی پول نیز جلوگیری کنیم.

این بینش حقوقی در کنار دو عامل دیگر، بهداشت حقوق و زبان مشترک، که در نوشته های آتی به آن‌ها می پردازیم مثلثی تشکیل می‌دهند که می تواند ضامن موفقیت مدیران در سازمان خود باشد.

مطالب مرتبط:

اطلاعات بيشتر در مورد دوره عالى حقوق براى مديران

آیا دانستن حقوق برای مدیران ضروری است؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

All Right Reserved By